Blog

Lisbon..Sanat kokan sokaklar..Gülen yüzler..Raks eden insanlar..

Cuma, Nisan 10th, 2020

12-03-2020 Günlerden Perşembe.. Havalardayız.. Yolculuk Lisbon’a .. THY ile Sabah 08.15 de hareket , yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk ile.. Son derece keyifli bir gökyüzü atmosferinde, mükemmel güler yüzlü personel eşliğinde, yiyerek, içerek , müzik dinleyerek.. Çok hoştu.  Uçaktan iniş, direk wc ye koşuş, bir valizi banttan alıp , pasaport dan çıkmak yaklaşık 30 dakika. Corona’lı alan bile kalabalıktı. Uçak aslında boştu, ama alan tüm ülkelerden iniş olduğunu düşünürsek yine de rahat çıktık . Çıkışta ‘Uber’ uygulaması ile taksi çağırmak istedik ama başaramadık. Sonrasında sıradaki  bir taksi ile Oğlumuzun evine ulaştık.20.-euro ya geldik alandan. (Lisboa-Coraçao de Jesus) 4.kattaki daire , son derece modern ve sade.. Evde 30 dakika zaman geçirdikten sonra hemen dışarı attık kendimizi..Gün içerisinde Belem tatlısı&expresso( Portugal FAbrica da nata’da- Lisboa-Santa Justa-12-03-2020 saat: 13.49) , kırmızı şarap ve koyun peynirli bizim içli köfte modunda bir minik atıştırmalık (Portugal experience – Pastel de Bacalhau) , sonrasında .. Rossio -Pedro IV meydanı- baloncuklar ile gösteri yapan bir sokak sanatçısı.. Çiçekçiler..Sokaklar mükemmel.. Hayat var Sokaklarda..🎶 . Bizim Beyoğlu gibi.. ancak temiz .. sanata, sanatçıya saygı dolu bir toplum ,🎻hemen hissediliyor.. Gün içerisinde çimlerde uzanmaca ..’Praça do Comercio’.. Gün batımı saatlerinde bu meydan da ve sahilinde olmak mükemmel.. deniz de yelkenliler..⛵️ sahilde müzik yapan gruplar, bu müzik eşliğinde dans eden çifler…. birbirine aşk ile bakan, gülümseyen gençlik..  Tezgahında çaldığı müzik eşliğinde resim yapan sanatçılar….Huzur..12.000 attıktan sonra , süper iyi geldi, Çimen’lerde uzanmak😍. Akşam saatlerinde Timeout markette bir bira .. Günün yorgunluğunu atmak için mükemmel.. Ardından lezzeti tariflere sığmayacak bir mekan.. Mükemmel Karidesler..RA – Ramiro .+351 218 861 647  , 1956 dan beri..Kapıda sıra numarası alarak bekliyorsunuz..(Deniz mahsülleri restoranı – kapanış:00.30) fiyatları TL ile çarpmamanızı öneriyorum.3 kişilik şarap dahil ve sonrasında kahve de dahil ;))  115,84 euro..  Tatilde strese gerek yok.. Kendinizi Salın .gitsin..

13-03-2020 bizim 20.yılımız evliliğimizde..Yürüyerek sokaklarda olmak mükemmel..Lisbon’ da duvar resimleri mükemmel.. Terminal do Rossio’da ki mavi gözlü, pembe çiçekli kız..Sao Jose ‘ deki mavi kuş..kırmızı çiçeğin içinde beliren kız..ardından eski tramway hattından yürüyüp tepedeki parkta müzisyenler eşliğinde manzara.. Jardim de Sao Pedro De Alcantara..ardından Gelati Sorbetti ‘den aldığımız dondurmamızı ‘Jardim do Principe Real’ deki banklar da yiyiyoruz.. ‘Jardim Da Estrela ‘ bir ağaç gövdesi var ki , mükemmel..Şehirdeki parklar, tertemiz ve düzenli..Özenli..Alt  geçitler deseniz aynen.. Buralarda yapılmış duvar resimleride mükemmel.. Gün batımı, Almada-  ALaranjeiro ‘da ..Marina ‘da içilen Bira ve ona eşlik eden Yeşil zeytin ..Bu huzurlu ortamda ..Sanki lezzetli bir karides tadında.

14-03-2020 Sintra’ya Yolculuğumuz.. Tren ile..’UBER’(Apple store dan UBER aplikasyonunu İndirip, her yere güvenli ve uygun fiyata yolculuk yapabilirsiniz. Nerede olduğunuz,  takside iken sürekli takipte.. sonrasında da memnun kaldınız mı? diye soruluyor.. Mükemmel .. İstasyona gelip, gidiş-dönüş  tren biletimizi alıp, 4.5.-euro + 0.50.-euro kart bedeli ile çok keyifli bir yolculuk.. Hat boyunca, duvardaki grafitiler mükemmel. Yol boyunca dikkat çeken şeylerden biri,  şehir merkezinden ayrılınca, ciddi şekilde siyahi nüfus yoğunluğunun artmış olması. Belki de şehir dışındaki hayatın daha ucuz olması buna etken. Sintra ‘da yürüyoruz.. yürüyoruz.. Hava şansımıza süper.. Yollarda, heykeller.. sanat eserleri..Her yer yemyeşil.. Kuş cıvıltıları..Yürüyenler, bisiklete binenler..Huzur..Merkezde ki dükkanlar son derece zevkli ürünler ile dolu..

Akşam yemeği için saat 19.00 civarında , ‘Block House – Best Stesaks’ since 1968’ tercihimiz.. Mantarlı salata ve kırmızı şarap eşliğinde Steak.. Ardından dondurma eşliğinde cheese cake..Hepsi mükemmel..

15-03-2020 Günlerden Pazar, Lisbon’da alandayız. Terminal-2’de  . TK 1760 16.15 kalkış ile Lisbon’dan İstanbul’a. Gönlümüz Lisbon’da kalarak ..Alandaki fark hemen hissedilir durumda , Kimse kimseye yanaşmıyor, temas yok.  Mesafeli ve gergin herkes, zaten insanların arasına akıllı telefonlar girdiğinden beri, mesafeler artmış, tamamen sanal aleme dönmüştük, şimdi bir de Corona mesafesi çıktı. Buda tuz-biber ekti , mesafelere..İnsanlar artık Corona ‘dan sonrada bunu bir alışkanlık haline getirecek, düşene, yolda kalana , yaklaşmaya korkacak.. Geldiğimiz tarih ile,  dönüş  tarihimiz arasında sadece 3 gün geçmesine rağmen , görülen O ki ,Portekiz’de çok şey değişti… Tabi ki Dünya dada..;((

1021E3FE-197F-462D-A09A-32EB5FC40002


Yorum Bırakın.